Miejski UL

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Współpraca: nat:ka Natalia Jejer
Data: 2014

BXBStudio

Miejski Ul dla lokalnych mieszkańców jest miejscem zabawy, spotkań towarzyskich (społecznych), oraz organizacyjnych. Koncept pszczelego ulu jako epicentrum aktywności (działalności) został zaadaptowany (dostosowany) do postindustrialnego środowiska miejskiego. Intencją było przekształcenie zaniedbanego fragmentu miasta w ul aktywności; stworzenie żywej atmosfery zgiełku, dźwięków i zapachów; stworzeniem miejsca gdzie zbudowane elementy staja się jedynie tłem tętniącego życiem miasta, promującego zaangażowanie społeczne. Upraszczając Miejski Ul jest miejscem w którym można zaprzyjaźnić się z sąsiadami, wypić poranną kawę w słońcu, zorganizować targ lub urządzić grila.

Podstawą tego projektu tak jak w ulu pszczelim jest wzór plastra miodu. Elementy wzoru zostają wyszczególnione (odseparowane, rozcięte), sześciokąty wznoszą się i zapadają tworząc przestrzeń oraz elementy użytkowe. Każdy element jest uformowany z sześciokątnego kształtu o tym samym wymiarze. Wzór zaczyna się na istniejącym utwardzonym podłożu po czym rozwija się w serię trójwymiarowych elementów. Części składowe zostały zaprojektowane w taki sposób aby łatwo było je zbudować w każdym utworzonym przez kreatywne lokalne przedsiębiorstwa warsztacie. Tak jak pszczoły budują swoje ule, tak lokalni mieszkańcy zostaną zachęceni do budowy ich własnego miejskiego ula. Proponowane wzory są jedynie garścią przykładów z nieskończonej możliwości zastosowania, użycia i aranżacji wzoru. Użytkownicy mają swobodę twórczą aby przekształcić UL w miejsce które będzie najlepiej odpowiadać ich indywidualnym potrzebom oraz potrzebom całej społeczności.

Pomimo tego że Miejski Ul został zaprojektowany z myślą o konkretnym miejscu, dzięki swej modułowej naturze może zostać zaadaptowany do każdej lokalizacji.

BXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudio

Podczas XIII Podgórskich Dni Otwartych Drzwi organizowanych przez Podgórze, Kraków, wspólnie z Wytwórnia oraz Pirx3D prototypowaliśmy Miejski Ul - nasz projekt społeczny.

Teraz szukamy sponsora i ruszamy z projektem gdzieś na miasto!


Copyright   ©   BXBstudio   Bogusław Barnaś
Created by BXBstudio & Unique Vision Studio