ENERGO HOUSE

Projekt tygodnia portalu Info Architekta.

Project: BXBstudio Bogusław Barnaś
Team: Bogusław Bogusław Barnaś, Natalia Jejer, Javier Sarralde Martinez, Dominik Karaś
Cooperation: Dominika Ropek
Visualisations & Graphics: BXBstudio Bogusław Barnaś
Location: near Rzeszow, Poland
Date: 2014
Area: 270sqm
Client: Private

BXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudio

Projektowanie zrównoważonych oraz energetycznie wydajnych domów jednorodzinnych, stanowi znaczny zakres działalności projektowej współczesnych architektów.

Dom Energo to ekonomiczny projekt o zwartej bryle. Prosta konstrukcja, oszczędność materiałów, wysokie wskaźniki izolacyjności cieplnej, ergonomiczny układ funkcjonalny to cechy charakterystyczne tego domu.

Budynek zaprojektowany został w taki sposób aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie - ze względu na zastosowane instalacje techniczne ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną która współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza.

 Inwestor bardzo dokładnie określił nie tylko budżet,  wymagane powierzchnie poszczególnych pomieszczeń, ale również sumaryczną powierzchnie przeszkleń które znacząco generują koszt całej inwestycji. Od strony południowo-zachodniej zaprojektowano obszerne przeszklenia, natomiast od strony północno-wschodniej powierzchnia przeszkleń jest zminimalizowana aby zmieścić się w założonym bilansie.

Minimalistyczna forma została ukształtowana tak aby uzyskać energooszczędną, możliwie prostą i niedrogą budowlę jak również ciekawy i funkcjonalny design, wykorzystujący potencjał widokowy działki.Copyright   ©   BXBstudio   Bogusław Barnaś
Created by BXBstudio & Unique Vision Studio