Urban Cloud - London Shoredith Station

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie MArch.


Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wizualizacje i Grafika: BXBstudio
Zespół projektowy: Bogusław Barnaś, Paweł Dawiec, Natalia Bryzek, Anna Hydzik, Celia Landry
Lokalizacja: Londyn, UK
Data: 2015
Powierzchnia: 480 m2
Organizator konkursu: MArch http://m-arch.co.uk/#shoreditch
Konkurs miał na celu integrację modnego i rozwijącego się Londyńskiego Shoreditch wraz ze starą wielokulturową dzielnicą Brick Lane.

Unikalne sąsiedztwo dwoch różnych i niezwykle bogatych kulturowo dzielnic czynią to miejsce jednym z najbardziej tętniących życiem na świecie.

Projektując budynek rekreacyjny na styku Shoreditch i Brick Lane projektanci musieli znaleźć rozwiązanie, aby zespolić  je z już istniejącymi atrakcjami kulturalnymi okolicy.


IDEA.

URBAN CLOUD jest pawilonem, którego zmienny charakter ma podkreślić to jak dynamicznym i żywym miejscem jest okolica Brick Lane. Jakość przestrzeni znajdującej się pod chmurą jest niezależna od warunków zewnętrznych dzięki możliwości przetworzenia energii w niej zmagazynowanej a pozyskanej z odnawialnych źródeł. Podstawowym celem pawilonu jest stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla lokalnej społeczności i turystów, która daje możliwość spędzania czasu w różny sposób – może być „odkrywana” przez użytkowników na wiele sposobów. Urban Cloud może zaistnieć w przestrzeni  Londynu jako seria pawilonów tworzących zorganizowany system komunikacyjno – funkcjonalny.  Elementem przenoszącym architekturę pawilonu na kolejny (cyfrowy) poziom jest mobilna aplikacja stanowiąca medium komunikacyjne pomiędzy użytkownikami, a także samą „chmurą”.CHMURA
Dach w formie lekkiej konstrukcji stalowej jest głównym elementem kompozycyjnym pawilonu. Ze względu na swoją unikalną, technologicznie zaawansowaną budowę, „chmura”  pozwala gromadzić energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych - światła słonecznego czy wody, a następnie przetwarzać ją do stworzenia specyficznych warunków fizycznych oraz mikroklimatycznych w zależności od funkcji jaką w danym momencie posiada pawilon.

FASADA
Jeżeli funkcja pawilonu tego wymaga może on stanowić przestrzeń otwartą lub zamkniętą. Do wykonania fasady mogą służyć różne materiały, m.in. panele z tworzywa sztucznego wykonane z materiałów pochodzących z procesu recyklingu lub materiałowa półprzezroczysta zasłona.

KONSTRUKCJA
Struktura nośna pavilonu to lekka stalowa konstrukcja szkieletowa. Słupy konstrukcyjne stalowe są równocześnie pionami instalacyjnymi powiązanymi z „chmurą”. Konstrukcja pawilonu jest niezależna od fasady co pozwala na dowolne jej komponowanie.

WIELOFUNKCYJNY PLAC
Plac znajdujący się bezpośrednio pod „chmurą” jest przestrzenią, która może zostać zaadaptowana w różny sposób. Dzięki unikalnym właściwościom dachu można modyfikować temperature, światło, dzwięk, wilgotność w celu wykreowania np. ogrodu miejskiego, galerii sztuki, miejsca spotkań, odpoczynku czy aktywności fizycznej.

POZIOM -1
Przestrzeń kondygnacji podziemnej przeznaczona jest na wielofunkcyjną salę, która jest połączona bezpośrednio z pomieszczeniem magazynowym/ technicznym. Funkcją uzupełniającą jest toaleta. Zamknięty charakter kondygnacji ma pozwolić na zaadaptowanie jej w całkowicie odmienny sposób niż poziom 0 w tym samym czasie.

 
Copyright   ©   BXBstudio   Bogusław Barnaś
Created by BXBstudio & Unique Vision Studio