DOM POLSKI nawiązuje stylistyką do polskiej kultury ludowej – malowniczych kościołów krytych gontem, smukłych dzwonnic oraz staropolskich dworów bogatych w niesamowite konstrukcje z bali drewnianych. Jest współczesną interpretacją bogatego i unikalnego polskiego dziedzictwa kulturowego nie eksplorowanego we współczesnym designie.
Budownictwo drewniane należało na przestrzeni wieków do charakterystycznych cech krajobrazu Polski. Kościółki zrębowe obecne na ziemiach polskich stanowią niebywale cenną i unikatową wartość architektoniczną. Jako elitarne dzieła ciesielstwa, stały się zjawiskiem odrębnym w skali europejskiej, zachowując indywidualną tożsamość. Obszar ich występowania był ściśle ograniczony jeśli chodzi o cechy architektury drewnianej – od zachodu poprzez konstrukcję szkieletową powszechnie tam występującą a od wschodu poprzez barierę kultury bizantyńsko-ruskiej.
Forma architektoniczna domu to betonowa podstawa oparta na stoku, na której wspierają się dwie dominujące bryły przełamane szklaną transparentną kondygnacją. Statyczny, ciężki prostopadłościan nawiązuje do tradycyjnych domów z bali, natomiast dynamiczna i lekka bryła zwieńczająca dom inspirowana jest formami drewnianych kościółków krytych gontem. Te odseparowane od siebie bryły tworzą intrygujący przestrzenny dialog kontrastów.
„Wierzę, że architektura musi współgrać z człowiekiem i naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Wizja przyszłości, bo taką zawsze jest projekt architektoniczny, zakorzeniona w tradycji czyni dzieło nie tylko bardziej wartościowym i trwałym, ale również otwiera niebywałe twórcze bogactwo przed samym projektantem. Myślę, że architektura pozbawiona tej relacji jest anonimowa, pozbawiona duszy.”
Bogusław Barnaś
„Dom Polski należy do jednego z pierwszych i zarazem najciekawszych we współczesnej polskiej architekturze przykładów projektów, których koncepcja oparta jest na stopie zdawać by się mogło dwóch zupełnie wykluczający się idei, a mianowicie czystego geometryzującego minimalizmu oraz często zapomnianych i postponowanych elementów budownictwa lokalnego. Prowincjonalna mieszczańska architektura, rozmaite wiejskie chaty czy niepoliczone kościoły o konstrukcji zrębowej stanowią główną osnowę inspiracji Bogusława Barnasia. Forma domu jest bardzo nowoczesna, ale nowoczesność ta naturalnie wynika z odpowiedniej interpretacji tradycji, do której dom wprost nawiązuje. BXB studio z peryferyjności, architektury wernakularnej oraz lokalności tworzy nową, niespotykaną dotąd jakość. Dwie kondygnacje – dolna, linearna i oszczędna oraz górna, cechująca się dynamizmem i pewną ekspresją – harmonijnie ze sobą współgrają”.
Filip Maciejowski, krytyk sztuki i architektury, Oslo
Czerpiąc z dorobku polskiej tradycji stworzyliśmy design Współczesnego Dachu Polskiego, który komponuje się z rytmem dynamicznej konstrukcji niższej kondygnacji. Współczesny Dach Polski poprzez przełamanie płaszczyzn dachu dwuspadowego wytworzył na nowo zdefiniowany design i formę futurystycznej lukarny.
Układ funkcjonalny domu został zorganizowany w taki sposób aby wykorzystać walory widokowe działki. Strefa dzienna, wyniesiona na pierwszą kondygnację, została całkowicie przeszklona. Konstrukcja nośna podtrzymująca zadaszoną kubaturę została celowo pozbawiona wertykalnych kierunków, aby wpisać się w wielospadową formę architektoniczną domu, jak i otaczający krajobraz. Tutaj zlokalizowano przestronny salon z kominkiem otwarty na widokowy taras, jadalnię oraz kuchnię przyległą do drogi dojazdowej i pobliskiego lasu.
W nadwieszonej bryle krytej gontem zlokalizowano strefę prywatną – pokój dzieci, wysoką i przestronną sypialnię główną z łazienką oraz garderobą, przyległą do sypialni antresolę widokową otwartą na poniższy salon, natomiast na samym szczycie konstrukcji zaprojektowano pokój kontemplacyjny inspirowany strzelistymi wieżami drewnianych kościółków.
Na parterze w prostopadłościennej bryle z bali zlokalizowano strefę wejściową, garderobę, drugą kuchnię, łazienkę oraz pokoje gościnne. Ta strefa została tak zaprojektowana aby w przyszłości mogła stanowić niezależną odrębną strefę mieszkalną. Nad garażem zlokalizowany został zielony ogród widokowy dostępny przez sypialnię gościnną. Ma on być alternatywnie prywatnym ogródkiem dla wydzielonej odrębnej strefy mieszkalnej.
W przyziemiu znajduje się biuro, pomieszczenie gospodarcze oraz garaż. Przyziemie również zostało tak zaaranżowane aby z biura oraz garażu roztaczał się widok na jezioro.
Dom wyposażono w systemy mobilne ograniczające dostęp światła – wysuwane rastry chroniące również przed deszczem oraz zamykane okiennice podkreślające skosy całego założenia. Nietypowe trójkątne okna zlokalizowane w dachu sypialni i garderoby są współczesną interpretacją tradycyjnych lukarn.
Zaprojektowany dom może spełniać funkcję domu wielopokoleniowego z zachowaniem niezależności i odrębności poszczególnych stref mieszkalnych, przy opcjonalnym zintegrowaniu strefy dziennej jako przestrzeni wspólnej. Strefa odrębna (parter) może również służyć jako przestrzeń rekreacyjna dla turystów.
Nagrody i wyróżnienia:
Dom Polski został pokazany na Festiwalu Architektury w Londynie jako część wystawy Wallpaper Directory 2014.
Projekt został również nominowany do 15tego cyklu międzynarodowej nagrody 20+10+X World Architecture Community Awards
Dom Polski zwycięzcą ICONIC AWARDS 2022 w kategorii: Innowacyjna Architektura
Dom Polski wraz z Małopolską Chatą Podcieniową znalazły się na tzw. krótkich listach konkursu The Plan Award 2022
Dom Polski otrzymał nominację do finału World Architecture Festiwal 2022
Dom Polski
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Elena Casado Castrillo, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs, Bartłomiej Mierczak, Justyna Duszyńska, Urszula Furmanik
Wizualizacje & Grafika: Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska
Data: 2013-2022
Powierzchnia: 561 m2
Klient: Prywatny
W BXB studio powstał również inny projekt o podobnej strukturze ale mniejszym metrażu, który wykorzystuje ideę Dachu Polskiego. Jest to Polska Chata pokryta strzechą, która posiada charakterystyczne zadziorne podcięcie ściany szczytowej.
Sprawdź naszą ofertę: