Dzięki twórczym nawiązaniom do polskiej kultury wykreowaliśmy unikalną designerską przestrzeń zakorzenioną w lokalnej tradycji, która wpisuje się w indywidualny kontekst miejsca.
Projekt Apartamentu Polska Sztuka, który mieści się w ekskluzywnym apartamentowcu w sercu Warszawy przy ulicy Szarej oraz Rozbrat. Nawiązuje do polskiej kultury: muzyki, literatury, malarstwa, teatru i kinematografii . Trylogia filmów Krzysztofa Kieślowskiego “Trzy Kolory” zainspirowała nas do stworzenia wnętrz z mocnymi akcentami kolorystycznymi. Tytułowe 3 kolory idealnie wpasowały się w nasze sypialnie – białą, niebieską oraz czerwoną, nadając im w ten sposób duszę, znaczenie i indywidualny charakter. Każdy pokój dodatkowo powiązaliśmy z konkretnym rodzajem sztuki, definiowanej przez daną barwę.
Niesamowitą wartością przestrzeni projektowanego apartamentu jest nieodparte wrażenie przenikania otaczającej budynek zieleni do wnętrza. Ta wyjątkowa bliskość natury nadała kierunek przyjętym przez nas rozwiązaniom projektowym, których dążeniem stało się podkreślenie tej iluzji przenikania się obu przestrzeni. Oprócz wkomponowania we wnętrzu strefy dziennej cegły, która zastosowana została również na elewacji budynku, związek ten podkreśliliśmy poprzez wyselekcjonowane rzeźby Xawerego Wolińskiego, zarówno we wnętrzu jak i na zewnąrz, które przeplatają sie z przyrodą widoczną za oknami. Sztuka w tym wnętrzu jest wszechobecna i pełni również funkcję spajającą przestrzeń całego apartamentu. Seria obrazów Jarosława Kukowskiego (“Złota Seria”), z której pierwszy znajduje sie w holu – ma swoją kontynuację w salonie i jest zapowiedzią wprowadzenia mocnych i zdecydowanych akcentów kolorystycznych w strefie prywatnej. W strefie dziennej tłem dla malarstwa i rzeźb są stonowane i ciepłe barwy oraz szlachetne i eleganckie materiały.
Strefa wejściowa wita nas akcentami związanymi ze sztuką oraz historią. Elementy takie jak konsola, obrazy i rzeźby współgrają tu z niebanalnym układem podłogi oraz zaprojektowanymi pod sufitem współczesnymi kasetonami, które podkreślają imponującą wysokość tej przestrzeni. Indywidualnie zaprojektowana ażurowa ściana nawiązuje do układu kasetonów, a wkomponowane w nią elementy Oskara Zięty są kolejnym elementem poskiej kultury i sztuki.
Kolejnym pomieszczeniem, w którym sufit ma nietypową i ciekawą formę jest toaleta przy holu. Dzięki podwieszeniu wertykalnie ustawionych płyt fornirowanych z przesunięciem, uzyskany został wyjątkowy efekt wizualny. Ten dekoracyjny, falujący element daje poczucie przestronności potęgowane przez lustro wypełniające całą płaszczyznę ściany pomieszczenia. Akcentem przykuwającym uwagę jest rzeźbiarska w swej formie umywalka projektu Antoni’egoLupi’go, która idealnie koresponduje z falującą strukturą sufitu.
W naszych sypialniach nawiązaliśmy do ponadczasowej klasyki i nowoczesnych rozwiązań technologicznych zarazem. Ze szczególną starannością zaprojektowaliśmy sufity, które we współczesnej architekturze zostały zapomniane. Są one dla nas przestrzenią kreacji i poszukiwania nowych rozwiązań. Zaprojektowane wielopłaszczyznowe sufity nadają naszej przestrzeni zupełnie nowy wymiar. Nawiązują m.in. do znajdujących się w miejscu powstania apartamentowca ruin kościoła. Czerpiąc z tradycji tego miejsca, nawiązujemy dialog z przeszłością, kreujemy wnętrze nowoczesne, które zarazem nie jest anonimowe. Łączący przeszłość z teraźniejszością. Posiada duszę.
Do delikatnej bieli idealnie pasującym tematem przewodnim jest balet jako swoisty synonim lekkości i zwiewności. Łóżko o finezyjnej i miękkiej formie zajmuje centralne miejsce w sypialni, niczym oświetlona przez reflektory scena. Eteryczna firanka otulająca duże przeszklenie zapewnia pomieszczeniu intymność. Lampy, łuki i starannie dobrane meble stanowią pozostałe elementy tej wyjątkowej scenografii.
Intensywną czerwień w sypialni powiązaliśmy z muzyką. Kolor czerwony jest często kojarzony z jazzem lub dynamicznym tańcem, mocnym i pełnym wyrazu akcentem w sztuce. W tym wyjątkowym wnętrzu chłodny beż splótł sie w tańcu z ognistą czerwienią, tworząc nieoczywiste, ale harmonijne połączenie. Nawiązaniem do muzyki są tu również obłe i miękkie kształty, których zarys budzi skojarzenia z falami dźwiękowymi. Wnętrze dopełniają płótna Artura Przebindowskiego.
Apartament Polska Sztuka
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Urszula Furmanik, Katarzyna Trzepałka, Aleksandra Parchem, Justyna Duszyńska-Krawczyk
Lokalizacja: Warszawa, ul.Szara
Projekt: 2023
Powierzchnia: 250 m2
Klient: Prywatny