Transformacja historycznego gospodarstwa na nowoczesną rezydencję.
Przestrzeń
W miejsce pięciu budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, zaproponowaliśmy pięć przenikających się stodół, które kreują niezwykle dynamiczną przestrzeń. Pozornie przypadkowo rozrzucone bryły zostały starannie zdefiniowane przez otaczający krajobraz, układ słońca czy funkcje budynku.
Polskie Stodoły
Pierwsza, masywna bryła garażu stanowi bufor odgradzający dom od drogi. Ostatnia, piąta bryła mieści część dzienną oraz sypialnie z drewnianym pomostem prowadzącym w dzikie obszary otaczającego krajobrazu. Bryła ta usytuowana jest w tym samym miejscu w którym stała historyczna stodoła. Właśnie tutaj, w głównej strefie dziennej odwzorowaliśmy autentyczny klimat ażurowej stodoły. Tuż obok posadowiliśmy bryłę kuchni w taki sposób, aby jej narożne okno stanowiło basztę widokową dla strefy wejściowej znajdującej się w centralnej bryle z jej ornamentalną, transparentną ścianą tworzącą portal wejściowy.
Bryły mieszczące pokoje dzieci czy gabinety do pracy posiadają otwarcia widokowe z drugiej strony, wciskając się pomiędzy okazałe drzewa, które staraliśmy się zachować.
Poszczególne stodoły zostały wykończone drewnem o zróżnicowanej strukturze, bo i historyczne budynki gospodarcze posiadały swój indywidualny charakter…
Zaprojektowany dom to skończone dzieło, ale zgodnie z życzeniem inwestora uwzględnia potencjalny rozwój inwestycji w przyszłości, polegający na kreatywnej rekonstrukcji historycznego domu przeznaczonego do rozbiórki.
Polska Zagroda
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Mędrala, Kamil Makowiec, Mateusz Zima, Magdalena Moska, Valentin Lepley, Aleksander De Mott, Maroš Mitro, Paula Wróblewska, Marzia Tocca, Magdalena Fuchs
Produkcja filmowa: Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Zdjęcia: Rafał Barnaś, Piotr Krajewski, Bogusław Barnaś
Opracowanie Graficzne: BXB studio
Powierzchnia: 507 m2
Lokalizacja: Polska
Projekt: 2017-2018
Realizacja 2018-2021
Klient: Prywatny